Gabinet przyjazny dzieciom

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy certyfikat „Gabinet przyjazny dzieciom”. Biorąc pod uwagę, że pierwsze wizyty u dentysty zapadają w pamięci na bardzo długo, a wręcz na całe życie, szczególną troską otaczamy najmłodszych pacjentów. Przyjazne usposobienie i odpowiednie podejście personelu sprzyja bezstresowej wizycie i wesołej atmosferze. Pierwsza wizyta małego pacjenta powinna odbyć się gdy nic złego się nie dzieje - nie widać próchnicy i ząb nie boli. Pozwoli to na spokojne zapoznanie się z lekarzem i nowym miejscem jakim jest gabinet stomatologiczny. Najlepiej zaplanować ją stosunkowo wcześnie około trzeciego roku życia, a na kolejne wizyty dziecko powinno zgłaszać się co 3-4 miesiące. Oczywiście jeżeli zachodzi konieczność konsultacji czy leczenia we wcześniejszym okresie życia młodego pacjenta służymy pomocą. W trosce o zdrowie ząbków i dobre samopoczucie małych pacjentów przygotowaliśmy specjalne udogodnienia i metody leczenia:
•    czas trwania zabiegu dostosowujemy do możliwości dziecka, a jeśli to konieczne robimy przerwy w trakcie leczenia,
•    stosujemy metodę abrazji powietrznej czyli bezwiertłowe leczenie zębów,
•    bezigłowe znieczulenia,
•    ekran filmowy w gabinecie umożliwiający oglądanie bajek,
•    nagrody dla dzielnego pacjenta (pierścionki, autka, naklejki, dyplomy itp.) aby każde dziecko czuło się docenione,
•    kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych, których wybór pozostawiamy w gestii dziecka, zwiększające zainteresowanie następną wizytą,
•    kamera wewnątrzustna umożliwiająca pokazanie na ekranie (zamocowanym przy fotelu) stanu ząbków dziecka,
•    profilaktykę czyli zapobieganie powstawaniu chorób jamy ustnej.
W młodym wieku szczególnie ważna jest szeroko pojęta profilaktyka próchnicy, czyli nie tylko fluoryzacja i lakowanie zębów, ale także odpowiednia higiena jamy ustnej, właściwa dieta oraz profilaktyka ortodontyczna. W naszym gabinecie higienistka stomatologiczna udziela instruktażu higieny jamy ustnej i doradza w wyborze odpowiednich środków higieny (szczoteczka do zębów, szczoteczka międzyzębowa, szczoteczka jednopęczkowa, nitki dentystyczne, irygator, płukanki). Przeprowadzony przez nią indywidualny instruktaż szczotkowania i zalecenia związane z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej zmniejszą ryzyko występowania schorzeń dziąseł, przyzębia i zębów. W profilaktyce bardzo istotna jest właściwa dieta bogata w wapń, który jest niezbędny dla prawidłowej budowy zębów. Niedobory witaminowe mają bardzo duże znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu np. niedobory witaminy D powodują zmniejszone wchłanianie wapnia, co przekłada się na kruchość zębów i kości, niedobory witaminy C wpływają na problemy z dziąsłami i odsłanianie szyjek zębowych.
Metody leczenia jakimi dysponuje współczesna stomatologia są bardzo przyjazne dla dzieci i pod wieloma względami bardzo komfortowe.

Lek. stomatolog Beata Jarczewska-Głośnicka