Jak chore zęby i paradontoza wpływają na nasz organizm

Zdrowy piękny uśmiech pomaga w kontaktach międzyludzkich, wzbudzając sympatie otoczenia. Daje poczucie pewności siebie i wiarę we własne możliwości. Ludzie często uśmiechający się łatwo nawiązują kontakty interpersonalne i są postrzegani przez otoczenie bardzo pozytywnie. Tak więc piękny i zdrowy uśmiech jest kluczem do osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Zdrowe śnieżnobiałe zęby także dodają nam uroku i podkreślają naszą urodę. Ale niestety zdrowie jamy ustnej i piękne zęby to nie tylko sprawa estetyki ale i ogólnego stanu zdrowia. Występują niepodważalne dowody naukowe na istnienie związku pomiędzy głębokim zapaleniem dziąseł i chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, pracą nerek.
Pokazuje to, że stan zdrowia jamy ustnej i piękne zęby to nie tylko sprawa estetyki ale i ogólnego stanu zdrowia. Według szacunków na paradontozę może cierpieć aż 70 procent osób w podeszłym wieku, a zdrowe przyzębie i dziąsła to można powiedzieć zdrowy cały organizm. Badania licznych naukowców potwierdzają, że paradontoza przyczynia się do zachorowania na cukrzycę, niezależnie od innych czynników a także poziom glukozy we krwi znacznie się obniża po jej wyleczeniu. Diabetycy chorujący na choroby przyzębie znacznie gorzej reagują na leczenie przeciwcukrzycowe. Udowodniono także związek pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Mogą one doprowadzić zarówno do bakteryjnego zapalenia wsierdzia jak i do zawału serca lub udaru mózgu. Niestety choroby przyzębie i zaniedbane zęby nie tylko przyczyniają się do powyższych problemów ale stają się źródłem zakażenia dla całego organizmu. Toksyny i enzymy wydzielane przez bakterie, znajdujące się w ubytku próchniczym, mogą uszkodzić stawy, nerki, oczy. Próchnica może także spowodować stany zapalne zatok i wywoływać stany zapalne układu oddechowego. Niekiedy może dojść do powstania nacieku z ropą pod żuchwą i szczękościsku. Braki w uzębieniu, które powstają na wskutek nieleczonej próchnicy i paradontozy, prowadzą do nieprawidłowego rozdrabniania i przeżuwania pokarmów, co sprzyja powstawaniu choroby wrzodowej. Może także prowadzić do ryzyka przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Coraz więcej doniesień naukowych zwraca uwagę na występowania częstych bólów głowy spowodowanych zaburzeniami zgryzu i przeciążeniem w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Jak widzimy piękny uśmiech to zarówno ważny element w kształtowaniu wizerunku jak i bardzo istotny czynnik naszego ogólnego stanu zdrowia. Chore zęby i zaniedbana jama ustna mogą być przyczyną wielu chorób i poważnych kłopotów zdrowotnych.